Gimnazjaliści z Głuszycy napisali książkę

Gimnazjaliści z Głuszycy napisali książkę

w Kultura

Czy będąc gimnazjalistą, można napisać i wydać książkę? Ta niecodzienna sztuka udała się uczniom Gimnazjum Publicznego w Głuszyc, którzy 10 czerwca wzruszyli wiele pokoleń. Młodzi autorzy podjęli się trudnego, ale jakże satysfakcjonującego zadania. Postanowili udowodnić, że historia wcale nie musi być nudna. I udało im się, czego dowodem była dzisiejsza promocja książki "Zatrzymać w pamięci" w środowisku lokalnym.

Uroczystość odbyła się w miejscowym domu kultury, a zaprosiliśmy na nią wszystkich mieszkańców Głuszycy i nie tylko. Swoją obecnością zaszczycili nas również szacowni goście : pani Alicja Ogorzelec-burmistrz miasta Głuszyca, przedstawiciele Rady Miejskiej Głuszycy, dyrektorzy szkół, ale również , czy przede wszystkim, żyjący bohaterowie książki- ludzie, którzy budowali historię naszej miejscowości po zakończeniu II wojny światowej. Uroczystość przebiegała w podniosłej atmosferze i niejednokrotnie dawała powody do wzruszeń.

Wystąpienia gości i gospodarzy imprezy "okraszane" były wystąpieniami artystycznymi uczniów, czytaniem fragmentów wspomnień bohaterów , czy wyświetlaniem prezentacji i slajdów, dotyczących "starej Głuszycy". Całość imprezy poprowadziła pani Monika Bisek-Grąz, która jest jednocześnie redaktorem publikacji i wiele razy służyła pomocą w tworzeniu naszej książki. Publikacja ta została podzielona na trzy części , w których zawarto wspomnienia wojenne i powojenne najstarszego pokolenia Głuszyczan. Autorzy-uczniowie: Sara Adasiak, Paulina Maciąg, Olga Fąferko, Natalia Skoczylas, Izabela Chałupa, Karolina Jurewicz oraz pan Jan Węgrzyn z ogromnym poświęceniem i wkładem pracy spisali opowieści dotyczące przeszłości naszych okolic.Realizując szkolny projekt Akademia Gór Sowich, uczniowie stworzyli publikację, gdzie kształcili umiejętność wykorzystywania lokalnych zasobów kulturowo-historycznych, a przede wszystkim chcieli poznać historię swojej "małej ojczyzny", w której przyszło im żyć. Chcieli odpowiedzieć sobie na pytanie: "Kim jestem,skąd pochodzę, gdzie są moje korzenie?"-wyjaśnia koordynator projektu pan Wiesław Kmiecik.Książka nie powstałaby, gdyby nie zaangażowanie uczniów, życzliwość mieszkańców i chęć podzielenia się wspomnieniami ,często bardzo trudnymi i tragicznymi, bohaterów książki. I właśnie to zaangażowanie młodzieży dyrekcja gimnazjum ceni sobie najbardziej. – Nasza szkoła to miejsce, gdzie skupia się kulturalne życie miasta, gdzie z uczniami pracujemy na partnerskich stosunkach, czego efektem jest samodzielność, aktywność i kreatywność uczniów. Jesteśmy otwarci na wszelkie innowacje edukacyjne, które wyzwalają w młodych ludziach twórczą pasję- mówi dyrektor Gimnazjum Publicznego w Głuszycy Ewa Dorosz, gospodyni dzisiejszego spotkania. No cóż , należałoby sobie życzyć, aby ta pasja do odkrywania "niepoznanego" nigdy nie wygasła, a patrząc na naszych niezwykłych gimnazjalistów i ich dzieła, to życzenie już się spełniło.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Kultura

Ścisła teatralna czołówka

Zakończyły się 20-te Jubileuszowe Dziecięco-Młodzieżowe Konfrontacje Teatralne Teatrrrałki w Jeleniej Górze. Teatrrrałki

O!PLA

Dzień Flagi oraz Święto Konstytucji 3-go Maja tuż, tuż nic więc dziwnego,
Go to Top