Gotowy do drogi

Gotowy do drogi

w Aktualności

Twoje auto nie chciało odpalić? Wieczorem wyjmujesz akumulator? A może sąsiad pomagał uruchomić Ci pojazd za pomocą kabli podłączonych do swojego auta? Krzysztof Stasiak z Perfect Service w Świdnicy wyjaśnia nam jak przygotować samochód do zimy, aby ustrzec się kłopotów.

– Jak skutecznie przygotować nasze auta, do tak niskich temperatur? Na co zwracać szczególną uwagę?

– Przed nadejściem zimy i pierwszych fal mrozu koniecznie należy sprawdzić odporność płynu układu chłodzenia na zamarzanie. Należy skontrolować i ewentualnie wymienić filtr paliwa. Nagromadzona w nim woda może zamarznąć skutecznie blokując dopływ paliwa.

 

– Czy metoda odpalania na hol lub za pomocą kabli jest dobra? Czy można ją stosować w przypadku każdego pojazdu?

– Takie metody odpalania można uznać za dobre tylko pod jednym względem – udaje się uruchomić samochód który sam nie był w stanie sobie z tym poradzić. Obydwie metody są niestety doraźne i można je zastosować tylko wtedy gdy ktoś nam pomoże. Sami możemy być bezradni. Jeżeli chodzi o holowanie pojazdów jest kilka wyjątków czyli samochody z automatyczną skrzynią biegów. Ich producenci zabraniają holowania samochodu chyba, że są holowane na podnośniku i oś napędzana nie ma styku z nawierzchnią. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia automatycznej skrzyni biegów. Druga grupę samochodów, których producenci odradzają holowanie, stanowią pojazdy z napędem na cztery koła. Aby je holować należy „rozpiąć" napęd na cztery koła w przypadku stałego napędu holowanie na lince jest nie możliwe. Uszkodzić można centralna przekładnię. Trzecia grupa pojazdów – co do holowania których producenci mają zastrzeżenia – to samochody z zawieszeniem hydropneumatycznym. Takie pojazdy w momencie kiedy silnik nie jest uruchomiony mają bardzo mocno zmniejszony prześwit. Grozi to poważnym uszkodzeniem zawieszenia i systemu hydropneumatycznego.

 

– Czy zimą powinno się używać różnego rodzaju uszlachetniaczy?

– Podstawową rzeczą, którą powinniśmy zrobić to upewnienie się, że na stacji, na której tankujemy w okresie zimowym, sprzedawane jest paliwo o odpowiednich parametrach czyli tak zwane paliwo zimowe. Można poprosić na stacji paliw o okazanie kartę charakterystyki paliwa sprzedawanego aktualnie. Jeżeli chodzi o dodatki i uszlachetniacze do paliw nikt naukowo nie potwierdził ich zbawiennego wpływu na silnik lecz preparaty zawierające związki absorbujące cząsteczki wody na zimę a zwłaszcza przy siarczystych mrozach mogą nam pomóc i zaoszczędzić zmartwień.

 

– Jak skutecznie poradzić sobie z zamarzniętymi szybami? Czy są jakieś preparaty pomagające je odmrozić, aby kierowca wyruszający w drogę miał dobrą widoczność?

– Z zamarzniętymi szybami możemy radzić sobie na wiele sposobów od tych prostych takich jak osłonięcie szyby przedniej z zewnątrz specjalną matą jak i rozgrzanie samochodu, użycie nawiewów poprzez bardziej pracochłonne czyli skrobanie szyb lub sięgnięcie po nowinki techniczne jak środki chemiczne, które błyskawicznie rozmrażają szyby nawet w ekstremalnie niskich temperaturach. Nie można zapomnieć także o środkach do rozmrażania zamków i środkach do smarowania uszczelek drzwi zabezpieczających przed przymarznięciem uszczelek do siebie.

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Konsultacje społeczne

Powiat Wałbrzyski zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących propozycji

Budują obwodnicę

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie prac przy

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów
Go to Top