Kulturalne nagrody przyznane

Kulturalne nagrody przyznane

w Kultura

Zespół pałacowy w Jedlince (dzielnica Jedliny Zdroju) oraz pisarz, producent filmów dokumentalnych oraz pasjonat lokalnej historii rodem z Walimia, Łukasz Kazek otrzymali nagrody kulturalne starosty za 2012 rok. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbędzie się w pałacu w Jedlince w najbliższy czwartek (12.12) o godzinie 12.

Łukasza Kazka do indywidualnej nagrody kulturalnej starosty rekomendowało Stowarzyszenie „Nasza Sierpnica” w kategorii rozwój i zachowanie lokalnej kultury, jej najcenniejszych wartości i tradycji. Na przestrzeni ostatnich 10 lat Łukasz Kazek jako regionalista, badacz historii, dziennikarz, autor książek, reżyser filmowy, organizator widowisk rekonstrukcji historycznych oraz reportażysta wytrwale pracował na rzecz rozwoju kultury i propagowania Ziemi Wałbrzyskiej na terenie powiatu wałbrzyskiego oraz poza jego granicami. Od 2013 roku pełni funkcję ambasadora Muzeum Historii Polski na Dolny Śląsk. W 2012 roku organizator największej w Polsce rekonstrukcji historycznej, tzw. teatru historii. Impreza ta zajęła drugie miejsce w Polsce jako najważniejsze wydarzenie historyczne roku 2012. Łukasz Kazek jest także propagatorem historii mówionej i nagrań ostatnich żyjących świadków historii XX wieku. W 2013 r. założył Fundację na rzecz europejskiego dziedzictwa kultury „Świat którego już nie ma”. Został nagrodzony przez byłych niemieckich mieszkańców Walimia za pracę na rzecz polsko-niemieckich stosunków w XXI wieku. Jest także współtwórcą trasy multimedialnej w kompleksie podziemnym „Rzeczka”, autorem multimedialnych smaczków historii na Zamku Grodno, a także oferty wycieczkowej dla szkół i biur podróży „Historia poprzez zmysły”.

Nagrodę zbiorową w kategorii edukacji kulturalnej przyznano Zespołowi Pałacowo-Hotelowemu Jedlinka w Jedlinie Zdroju, rekomendowanemu przez tamtejsze Centrum Kultury. Zespół od kilku lat organizuje lub współorganizuje wiele znaczących imprez kulturalnych promujących miasto Jedlina-Zdrój. Do imprez, o których mowa można zaliczyć: bale charytatywne, z których dochód przeznaczany jest na stypendia dla najzdolniejszych uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum z terenu Jedliny-Zdroju; wystawy – między innymi: „W 526 dni dookoła Polski. Jak Kazimierz Paluch przemierzył kraj w X rocznicę odzyskania niepodległości”, „50 lat Traktatu Elizejskiego”; koncerty zespołów muzycznych; zjazdy eksploratorów; Festiwal Ciasta i Wina „U Źródeł Charlotty”; Letni Festiwal Gitarowy; konkurs historyczny: „Śląskie Zamki i Pałace”. Zespół Pałacowo-Hotelowy w Jedlinie-Zdroju znany jest także z organizacji rekonstrukcji historycznych, które przyciągają widzów nie tylko z terenu gminy ale i całego powiatu wałbrzyskiego. Zespół Pałacowo-Hotelowy Jedlinka wprowadził wiele nowatorskich rozwiązań organizacyjnych związanych z kulturą i jej upowszechnianiem poprzez inscenizację widowiska „Spalona Ziemia 1916”. Widzowie mogli podziwiać przygotowane pole bitewne, na którym nie brakowało drabinek, peryskopów okopowych, a także szpitala polowego. Ponadto w widowisku wzięło udział ponad 100 rekonstruktorów, wyposażonych w wierne repliki ówczesnych mundurów, broni oraz innego sprzętu.

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Kultura

Ścisła teatralna czołówka

Zakończyły się 20-te Jubileuszowe Dziecięco-Młodzieżowe Konfrontacje Teatralne Teatrrrałki w Jeleniej Górze. Teatrrrałki

O!PLA

Dzień Flagi oraz Święto Konstytucji 3-go Maja tuż, tuż nic więc dziwnego,
Go to Top