Nowomiejski „Ekoogród"

Nowomiejski „Ekoogród"

w Aktualności

Za 5 tysięcy złotych dofinansowania od fabryki Toyoty w ramach działań ekologicznych i wsparciu sponsorów rada wspólnoty samorządowej „Nowe Miasto" wybudowała na swojej dzielnicy piękny „Ekoogród".

– W początkowej fazie tego przedsięwzięcia mieliśmy zamiar po prostu uporządkować teren, aby zmieścić się w posiadanym budżecie, ale dzięki naszym sponsorom powstaje coś bardziej ekskluzywnego, miejsce wypoczynku dla mieszkańców, całych rodzin. Chcemy wyciągnąć z domu starsze osoby, ma to być dla nich miejsce spotkań. Wielu ludzi narzeka, że nie ma dokąd pójść, że niektóre miejsca rekreacyjne przerobiono na place zabaw i teraz nie ma tam ciszy, ani odpowiednich warunków do spędzania wolnego czasu. Nasza inicjatywa ma to umożliwić i zapewnić relaks i spokój dla starszych osób, zabawę i edukację dla najmłodszych oraz miejsce wypoczynku dla całych rodzin – mówił Dariusz Mrozicki, przewodniczący RWS. W projekcie nie zabrakło Partnerstwa Lokalnego, w którego skład wchodzi MOPS w Wałbrzychu, GZ Szkół nr 2 w Wałbrzychu, Sąd Rejonowy w Wałbrzychu – reprezentowany przez kuratorów, PSP nr 23 w Wałbrzychu, Radna Rady Miejskiej Wałbrzycha Danuta Sprytula, Straż Miejska w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Statystów Filmowych i Telewizyjnych w Wałbrzychu, Rzymsko – Katolicka Parafia Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Wałbrzychu, II Komisariat Policji w Wałbrzychu oraz sama Rada Wspólnoty Samorządowej Nowe Miasto w Wałbrzychu. Ponadto w projekcie pomagali: Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w Wałbrzychu, Rada Wspólnoty Samorządowej „Podgórze, Stary i Nowy Glinik", BOK „Nowe Miasto" MZB, pensjonariusze Integracyjnego Domu dla Bezdomnych działającego przy ul. Pocztowej w Wałbrzychu, wolontariusze Toyoty, mieszkańcy oraz miejscowy klub dla seniora działający we Wspólnocie Samorządowej Nowe Miasto. Do powstania Ekoogrodu przyczynili się również Kopalnia Granitu WEKOM II z Kostrzy, Przedsiębiorstwo Obróbki Drzewnej „Urbaniak" z Jedliny Zdroju, Castorama oraz Urząd Miejski.

Podkreślić trzeba również zaangażowanie samych mieszkańców, którzy kopali, malowali płoty, przerzucali ręcznie przez ogrodzenie zawartość dwóch wywrotek granitu, wkopywali krawężniki, kosili trawniki. Rafał Wrzosek, sekretarz rady wspólnie z mieszkańcami rozpoczynał pracę, wydawał sprzęt, organizował pracę, kiedy ja byłem w pracy. Początkowy budżet projektu zakładał kwotę 10 129 złotych. Pięć tysięcy złotych wynosiła dotacja funduszu Toyoty. Pozostała kwota to wkład zaprzyjaźnionych firm, instytucji i osób prywatnych. Organizatorzy już wiedzą, że dzięki hojności nie tylko finansowej udało się przekroczyć budżet w stu procentach. – Obecnie zakończyliśmy pierwszy etap naszego przedsięwzięcia, które znajduje się za naszą główną siedzibą pomiędzy ul. Krętą, a Bogusławskiego. Przed nami jeszcze wiele pracy, do której zapraszam wszystkich mieszkańców. W planach mamy stworzenie dwóch torów na bule, atrakcyjnego paleniska, dalszy remont zniszczonej altany, nasadzenia oraz drobne prace malarskie i wykończeniowe. Jestem pewien, że najgorsze już za nami, a reszta to już tylko kosmetyka. W nowym roku będziemy mogli podziwiać efekty naszych wspólnych prac społecznych podczas uroczystego festynu ekologiczno-rekreacyjnego, który odbędzie się w naszym ogrodzie – podkreśla Mrozicki.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Konsultacje społeczne

Powiat Wałbrzyski zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących propozycji

Budują obwodnicę

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie prac przy

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów
Go to Top