Piekne kwiaty i bukiety

Piekne kwiaty i bukiety

w Kultura

Stracił ten, kto odkładał udział w Festiwalu Kwiatów i Sztuki w zamku Książ do ostatniego dnia. Mieniące się wszystkimi barwami tęczy stoiska przysypała gruba warstwa śniegu. Ci, którzy zdążyli do Książa przed atakiem zimy, mogą czuć wielką satysfakcję. Hodowcy roślin wszelkiej maści, jak zwykle nie zawiedli.

W zamkowych komnatach tradycyjnie swoje arcydzieła pokazali floryści. Z użyciem szlachetnych odmian róż, anturium, tulipanów i innych kwitnących roślin stworzyli wielkiej urody wiązanki, przypominające różnobarwne rzeźby. Jednak z komnat poświęcona została Janowi Pawłowi II, podkreślając w ten sposób dzień beatyfikacji papieża Polaka. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się, jak co roku, drzewka bonsai. W tym roku wystawiono 50 zachwycających okazów, a w tym kwitnącą jabłonkę, czerwony klon, 20-letnie modrzewie i wiele wiele innych przykładów trudnej sztuki formowania drzew. Od paru lat sztukę tę uprawia mieszkaniec Szczawna Zdroju, Andrzej Sikoń. Został zauroczony tym zajęciem przez doświadczonego bonsaistę z Wałbrzycha, Piotra Czerniachowskiego. – To wymaga wielkiej wiedzy, cierpliwości i pokory. Ale otrzymujemy nagrodę w postaci miniatury drzewa, występującego w przyrodzie, które możemy hodować w domu i cieszyć nim swoje oczy – wyjaśnia Andrzej Sikoń. Tradycja bonsai wywodzi się z Chin, Japonii i Korei, czyli krajów wschodnich. – Tam mają więcej cierpliwości do uprawiania tej sztuki. Często hodują bonsai z nasion, robiąc to dla swoich wnuków i prawnuków. W Europie wszystko chcemy mieć szybciej, więc wykorzystujemy do hodowli fragmenty dojrzałych drzew, które później formujemy. To jednak też trwa latami – wyjaśnia Sikoń. Wystawienie drzewka bonsai wymaga szczególnej oprawy. Każdy okaz musi mieć specjalne tło, doniczkę, rośliny towarzyszące. Powinien tworzyć całość z otoczeniem. Do Książa przyjechali bonsaiści z Niemiec, Korei, Czech i Słowacji oraz z całej Polski. Ale formowania bonsai można się nauczyć także w Wałbrzychu, czy Szczawnie Zdroju. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych – zachęca Andrzej Sikoń.

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Kultura

Ścisła teatralna czołówka

Zakończyły się 20-te Jubileuszowe Dziecięco-Młodzieżowe Konfrontacje Teatralne Teatrrrałki w Jeleniej Górze. Teatrrrałki

O!PLA

Dzień Flagi oraz Święto Konstytucji 3-go Maja tuż, tuż nic więc dziwnego,
Go to Top