Powiat wałbrzyski - stolicą kultury

Powiat wałbrzyski – stolicą kultury

w Kultura

W Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju nastąpiła oficjalna inauguracja obchodów Dolnośląskiej Stolicy Kultury. W 2016 roku został nią Powiat Wałbrzyski, który zaproponował najlepszy program kulturalny w województwie i na jego realizację otrzymał z samorządu województwa 300 tysięcy złotych.

Dolnośląska Stolica Kultury to nowy program Urzędu Marszałkowskiego, który ma na celu aktywizowanie społeczności lokalnych do uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych oraz dać szansę na dodatkową promocję regionu. Co roku inny powiat w województwie będzie pełnił funkcję DSK. – Wszyscy obserwowaliśmy walkę o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Dużo mówiło się o tym, że już samo uczestnictwo w konkursie jest sukcesem. Niektóre z miast startujących do tytułu nie musiały wcale zwyciężyć, by dokonać istotnych zmian w swojej polityce kulturalnej – mówi marszałek Cezary Przybylski. – Podjęliśmy próbę przeszczepienia tej idei na nasze lokalne warunki i wprowadzenia między powiatami konkurencji na najlepsze programy kulturalne. Pierwszym laureatem został Wałbrzych – dodaje marszałek. W minioną sobotę Tadeusz Samborski, członek zarządu województwa odpowiedzialny za kulturę, podczas oficjalnej uroczystości w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju przekazał staroście wałbrzyskiemu Jackowi Cichurze „Klucz do Kultury”, zaprojektowany przez Zdzisława Tromsę, tym samym oficjalnie rozpoczynając obchody pierwszej Dolnośląskiej Stolicy Kultury. Samborski gratulował pokonania konkurencji (w konkursie startowało 8 powiatów) i podkreślał istotę wspólnego przeżywania i współtworzenia DSK przez mieszkańców. W ceremonii otwarcia uczestniczyli przedstawiciele lokalnych środowisk kultury, samorządowcy i regionaliści. – Zależało nam, by Dolnośląska Stolica Kultury zostawiła po sobie trwały ślad. Mamy nadzieję, że będzie to między innymi wzrost liczby osób uczestniczących w wydarzeniach artystycznych oraz zainteresowanie turystów – mówi Tadeusz Samborski, członek zarządu województwa. W czasie uroczystości w Teatrze Zdrojowym wystąpił chór „Renoma” z Głuszycy oraz artyści z Zespołu Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Lublina, której dyrektorem, kierownikiem artystycznym i choreografem jest Lech Leszczyński.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Kultura

Ścisła teatralna czołówka

Zakończyły się 20-te Jubileuszowe Dziecięco-Młodzieżowe Konfrontacje Teatralne Teatrrrałki w Jeleniej Górze. Teatrrrałki

O!PLA

Dzień Flagi oraz Święto Konstytucji 3-go Maja tuż, tuż nic więc dziwnego,
Go to Top