Poznaliśmy Bezpiecznego kierowcę

Poznaliśmy Bezpiecznego kierowcę

w Sport

Rafał Chowański z Ostroszowic koło Bielawy wywalczył prestiżowy tytuł w 13. edycji konkursu „TOYOTA Bezpieczny Kierowca”. Tegoroczna rywalizacja była pełna nowości i wielu wspaniałych atrakcji. Do grona „Bezpiecznych Kierowców” dołączyło 160 osób, które zostały przeszkolone praktycznie i teoretycznie, a co ważne – bezpłatnie, dzięki współpracy Wałbrzyskiej Akademii Bezpiecznej Jazdy Piotra Starczukowskiego, Toyoty Motor Manufacturing Poland, Salonów Toyota Nowakowski oraz Funduszu Regionu Wałbrzyskiego.

Już w styczniu ruszyły pierwsze szkolenia w ramach tegorocznej kampanii „TOYOTA Bezpieczny Kierowca” i eliminacje do konkursu. Do grona 2365 uczestników z 12 lat trwania akcji dołączyło w tym roku 160 kierowców. Wybrano ich spośród kilkuset zgłoszeń, które napłynęły do Wałbrzyskiej Akademii Bezpiecznej Jazdy Piotra Starczukowskiego za pośrednictwem strony internetowej www.bezpieczny-kierowca.pl. Bezpłatne przeszkolenie całego grona pretendentów do prestiżowego tytułu było możliwe dzięki zaangażowaniu kluczowych partnerów, czyli fabryki Toyota Motor Manufacturing Poland, Salonów Toyota Nowakowski i Funduszu Regionu Wałbrzyskiego.- W tym roku podczas szkoleń i kampanii informacyjnej staraliśmy się przekazać wiedzę i informacje na temat najnowszych technologii służących ochronie środowiska i bezpieczeństwu podróżnych. Pretekstem do tego było pojawienie się we wszystkich modelach marki Toyota systemu Toyota Safety Sense, który minimalizuje ryzyko wypadku i ewentualnych skutków. Bardzo istotnym wydarzeniem, które z kolei sprowokowało położenie nacisku na korzystanie w szkoleniach przede wszystkim z aut hybrydowych, jest rozpoczęcie produkcji podzespołów do aut hybrydowych przez głównego sponsora akcji, czyli wałbrzyską fabrykę Toyoty – podkreśla Piotr Starczukowski, pomysłodawca jedynej na Dolnym Śląsku akcji, która długofalowo, bo już od 13 lat, wspiera promocję bezpieczeństwa w ruchu drogowym i bezpłatnie szkoli kierowców.

Po każdym z kilkunastu tegorocznych szkoleń odbywała się kwalifikacja do ostatecznej walki o tytuł „TOYOTA Bezpieczny Kierowca 2018”. Półfinały rywalizacji odbyły się podczas „Mocy Maszyn” w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Widowiskową imprezę poprowadził Adam Kornacki, dziennikarz z TVN Turbo. Impreza wyłoniła zwycięzców klas i jednocześnie finalistów konkursu. W kategorii kobiet wygrała Joanna Babiarz, wśród pracowników Toyoty Motor Manufacturing Poland triumfował Rafał Chowański, a klasę mieszkańców regionu wygrał Karol Ferenc. Ostatecznie, do rozgrywki finałowej dołączył Maciej Kuta (drugi w półfinałach), który zastąpił Joannę Babiarz, gdyż ta z przyczyn osobistych nie mogła uczestniczyć w finale.Po raz pierwszy finaliści akcji „TOYOTA Bezpieczny Kierowca” bój o prestiżowy tytuł stoczyli podczas Dolnośląskiego Rajdu o Kropelce w niedzielę, 24 czerwca 2018. Zawody te są orgnizowane przez FRW Media Group, Automobilklub Ziemi Kłodzkiej oraz Urząd Miasta w Świdnicy i przeznaczone są dla wszystkich kierowców, także dla rodzin z dziećmi. Chodzi w nich o pokonanie wyznaczonej trasy w jak najbardziej oszczędny pod względem spalania paliwa sposób, a także o rozwiązywanie zagadek turystycznych. Wśród blisko 60 załóg, które wyruszyły na trasę rajdu, 3 oznaczone były wyraźnie „TOYOTA Bezpieczny Kierowca 2018”. Rafał Chowański, Karol Ferenc i Maciej Kuta wraz z członkami swoich załóg zasiedli za kierownicami, nowiutkich i różniących się tylko kolorem, Toyot Auris Hybrid 1.8 udostępnionych przez Salony Toyota Nowakowski. Na trasie 8. Dolnośląskiego Rajdu o Kropelce – Terwer Logistic czekały na nich punktowane próby sprawnościowe, testy ze znajomości zasad ruchu drogowego oraz zadania turystyczne. Najlepiej z próbami poradził sobie Karol Ferenc (457,5 pkt.), ale niestety uzyskał najwyższe spalanie – na ok. 125 – kilometrowej trasie spalił 4,86 l. Najoszczędniej trasę przejechała Toyota Macieja Kuty (475 pkt.), spalając równo 4 l, co daje 3,1 l na 100 km. Jednak to biały Auris Rafała Chowańskiego (445,25 pkt.) przejechał najpłynniej próby i całkiem ekonomicznie rajd, bo z wynikiem 4,29l/125km. Rafał Chowański zdobył nie tylko prestiżowy tytuł „TOYOTA Bezpieczny Kierowca”, ale także czek o wartości 1000 złotych, ufundowany przez organizatorów. – Gdy rok temu przystępowałem do akcji, za cel postawiłem sobie wywalczenie tytułu „TOYOTA Bezpieczny Kierowca”. Zająłem wtedy drugie miejsce. W tym roku miałem więcej szcześcia. I jak się okazuje, przyjąłem dobrą strategię na zadania finałowe, pomogła mi zimna głowa, a także wsparcie rodziny, bo w Rajdzie o Kropelce wystartowałem wspólnie z bratem i synem. Teraz do doskonalenia techniki jazdy staram się zachęcić przede wszystkim żonę, bo po przejściu przez cykl szkoleniowy w Wałbrzyskiej Akademii Bezpiecznej Jazdy Piotra Starczukowskiego naprawdę zmienia się spojrzenie na jazdę samochodem i w ogóle na zachowanie na drodze – mówi Rafał Chowański, który prawo jazdy posiada od ponad 20 lat.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Sport

Dakarowe enduro na Hałdzie

Dakarowe enduro na Hałdzie

Mocny dakarowy akcent miały zawody enduro, rozgrywane na wałbrzyskiej Hałdzie „Wisław”. Triumfatorem
Rodzinna Mini Setka

Rodzinna Mini Setka

Na stadionie sportowym na Górze Parkowej przy ul. Kusocińskiego w Boguszowie-Gorcach odbyła
Młodzi w bulach

Młodzi w bulach

Podczas Walnego Zgromadzenia Członków SKF „Sudety Petanque” Boguszów-Gorce wieloletni Prezes klubu, Kazimierz
Puchar Dzikowca 2018

Puchar Dzikowca 2018

Ponad 70 zawodników i zawodników z Polski i Czech wzięło udział w
Go to Top