Specjaliści od tajemnic

Specjaliści od tajemnic

w Aktualności

Od lat zajmują się opisywaniem tajemnic Gór Sowich. Są twórcami publikacji związanych z II Wojną Światową i projektami prowadzonymi na tym terenie przez III Rzeszę. Podczas majowego weekendu autorzy książek historycznych spotkali się z czytelnikami w Pałacu Jedlinka.

Zbigniew Dawidowicz, Łukasz Kazek, Maciej Szczerepa, Robert Primke oraz Bartosz Rdułtowski, to osoby, dla których pasja to sens życia. Pięciu specjalistów od tajemnic Gór Sowich oraz zamków i pałaców rozsianych na Dolnym Śląsku spotkali się w Pałacu Jedlinka. Autorzy książek rozmawiali z czytelnikami oraz promowali swoje publikacje.- Pałac w Jedlince, to obiekt bardzo ciekawy zarówno pod względem architektonicznym, jak i historycznym. Znajduje się w nim również dużo materiałów dokumentalnych, dzięki którym mogliśmy poznać jego przeszłość – podkreślają Maciej Szczerepa oraz Robert Primke, autorzy książek o zamkach i pałacach.- Nie przez przypadek spotykamy się właśnie w tym miejscu. Chcemy pokazać czytelnikom, że na Dolnym Śląsku znajduje się obiekt o bardzo ciekawej i tajemniczej historii. Pałac, w którym dalej prowadzone są prace odkrywcze, i który wciąż nas zaskakuje – tłumaczy Zbigniew Dawidowicz. Autor w tym roku obchodzi 40-lecie swojej pracy i jest jednym z pierwszych powojennych badaczy tajemnic kompleksu "Riese". Dawidowicz już jako student w roku 1971 prowadził na tym terenie prace badawcze. Dzięki corocznym spotkaniom odkrywców może podzielić się on swoją wiedzą z kolegami.- Obowiązki sprawiają, że widzimy się raz do roku. Jest to więc doskonała okazja, by wymienić się doświadczeniami i debatować o rzeczach, które nas fascynują. Mieszkańcy regionu oraz turyści, mają z kolei możliwość porozmawiania ze specjalistami w tej tematyce – dodaje Łukasz Kazek, autor dwóch książek o tajemnicach podziemnych kompleksów.

Region Gór Sowich, to miejsce, o którym powstało wiele książek opisujących ciekawą i często dramatyczną historię. Mówi ona o przesiedleniach Niemców, tragicznych losach więźniów przymusowych obozów pracy oraz o spustoszeniu, jakie niosła ze sobą Armia Czerwona. To również teren, na którym III Rzesza prowadziła tajemnicze prace nad tak zwaną "cudowną bronią". – Na takie spotkania przychodzą pasjonaci tej tematyki. Nie piszemy książek dla wszystkich. To publikacje, które interesują amatorów militariów oraz wciąż nie odkrytych tajemnic wojskowych. Ważne są dla nas opinie o tym, co warto byłoby udoskonalić. Pozyskujemy kontakty, często wpadamy również na nowe tropy – opowiada Bartosz Rdułowski, autor "Prawdy o Wunderwaffe", czyli tajnych projektach nazistów.

 

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Konsultacje społeczne

Powiat Wałbrzyski zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących propozycji

Budują obwodnicę

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie prac przy

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów
Go to Top