Tradycje uwiecznione w mosiądzu

Tradycje uwiecznione w mosiądzu

w Aktualności

Wałbrzych może poszczycić się już czterema monetami okolicznościowymi. Na zlecenie muzeum została wyprodukowana seria przedstawiająca zabytki miasta, a niedawno rozpoczęto sprzedaż zestawu „Pionierzy wałbrzyskiej porcelany".

Kolekcjonerzy zacierają ręce. W wałbrzyskim muzeum pojawiła się kolejna moneta okolicznościowa. Tym razem seria związana będzie w prekursorami wyrobów porcelanowych w tych okolicach. Dostępna jest już pierwsza moneta o nominale 8 dukatów. Zdobi ją postać Carla Kristera, którego dorobek, jest ważną częścią muzealnych zbiorów. – To właśnie od Wałbrzycha i manufaktury Carla Kristera rozpoczęła się produkcja porcelany na Śląsku. Warto dodać, że fabryka ta w zeszłym roku świętowała 180 jubileusz swojego powstania – tłumaczy Jacek Drejer, dyrektor Muzeum w Wałbrzychu. Cała seria ma się składać z 4 monet. Oprócz Carla Kristera, pojawi się na nich również sylwetka Carla Tielscha, założyciela dzisiejszej Porcelany Wałbrzych. Na monetach zostaną przedstawieni również właściciele mniejszych manufaktur z regionu. – Fabryki Omego i Prausego funkcjonowały w Wałbrzychu przed wojną, ale nie przetrwały czasów wielkiego kryzysu – opowiada Jacek Drejer. – Tym bardziej cenna jest jednak porcelana wydana pod ich znakiem i warto nadmienić, że posiadamy taką w naszych zbiorach – dodaje szef placówki.

Przypomnijmy, że wcześniej wyprodukowano już serię monet okazjonalnych pod nazwą „Wielcy architekci". Można na nich zobaczyć zabytki architektury mieszczące się w wałbrzyskim śródmieściu, jak pałac Albertich, Kościół Ewangelicki i Kościół Pod Wezwaniem Aniołów Stróżów. Wszystkie cztery monety dostępne są w sprzedaży w wałbrzyskim muzeum.

 

 

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Konsultacje społeczne

Powiat Wałbrzyski zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących propozycji

Budują obwodnicę

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie prac przy

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów
Go to Top