Weekend na zamku Grodno

Weekend na zamku Grodno

w Aktualności

Zmagania członków grup rekonstrukcji historycznej z całej Polski, dwa średniowieczne turnieje bojowe: rycerski (walczący w uzbrojeniu z okresu XIII-XVw.), oraz turnieju wojów (wczesne średniowiecze – czasy wikińskie). W ten weekend na zamku Grodno w Zagórzy Śląskim będzie bardzo głośno i widowiskowo.

Ponadto przewidziany jest również turniej łuczniczy oraz inne konkurencje z udziałem rekonstruktorów. Punktem kulminacyjnym imprezy będzie na pewno bitwa. Starcie się wszystkich wojowników i rycerzy na ubitej zamkowej ziemi – kto zwycięży? – tego nie wie nikt. Dla osób stroniących od szczęku metalu przygotowane będą również inne atrakcje. – Podobno dawno temu ktoś na zamku ukrył pewien skarb. Dzięki przygotowanym przez przez nas wskazówkom, każdy chętny będzie mógł zmierzyć się z tą zagadką – zapowiadają organizatorzy. W tym roku wstępna teren imprezy jest darmowy. Płatny jest jedynie wstęp do muzeum, tak jak ma to miejsce na co dzień. – Podczas trwania jarmarku chcemy przedstawić turystom zamek Grodno jako interesujący i zachwycający obiekt turystyczny, a tym samym dodatkowo przyczynić się do promocji regionu byłego województwa wałbrzyskiego. Ponadto chcielibyśmy przenieść Państwa, w odległe czasy średniowiecza. Sprawić by na kilka chwil zapomnieli Państwo o kłopotach w pracy i codziennym życiu, a dali się porwać urokowi i magii Zamku. Gwarantuje, że nie będą Państwo chcieli stamtąd odjeżdżać – podkreślają organizatorzy. Wszystkie występy oraz całodzienne wystawy rzemieślników, pokazy tańców, walk oraz różnego rodzaju konkurencje zarówno dla osób związanych z bractwem jak i przede wszystkim dla turystów, mają na celu pokazanie dawnego życia na zamku. – Chcielibyśmy również zburzyć mity średniowiecza jako bajkowego okresu rycerzy na białych koniach walczących ze smokami, księżniczek zamkniętych w wieżach czy też umartwiających swoje ciało ascetów. Chcemy pokazać ludzkie oblicze tego jakże niedocenianego i często pomijanego okresu. Zaściankowe wyobrażenia o średniowieczu jako o epoce zacofania wynikają z minimalnej wiedzy na temat jej osiągnięć, podczas gdy w tamtych czasach rozkwitała tradycja, nauka i kultura – dodają. Dzięki ścisłej współpracy pomiędzy Bractwem a PTTK Oddziałem Ziemi Wałbrzyskiej w Wałbrzychu, Jarmark nie tylko zyskał popularność, ale także został doceniony. W 2005 roku otrzymał miano "Najciekawszego Produktu Turystycznego PTTK", warto więc wziąć w nim udział i dać się porwać czarowi średniowiecza. Poniżej program.

Sobota10:00 – Otwarcie Zamku11:00 – Uroczyste otwarcie Jarmarku, przedstawienie gości11:30 – 20:00 – Pokazy tańców dawnych, inscenizacje historyczne, strzelanie z łuku, pokazy kuglarskie, zabawy średniowieczne12:30 – Rozpoczęcie rycerskiego turnieju bojowego oraz turnieju łuczniczego13:30 – Rozpoczęcie turnieju bojowego dla wojów14:00 – Szukanie skarbów15:00 – Wielobój oraz bieg dam17:00 – Bitwa20:00 – Oficjalne zakończenie pierwszego dnia JarmarkuNiedziela10:30 – Otwarcie drugiego dnia Jarmarku11:00 – 15:30 – Pokazy tańców dawnych, inscenizacje historyczne, strzelanie z łuku, pokazy kuglarskie, zabawy średniowieczne12:00 – Finał rycerskiego turnieju bojowego oraz turnieju łuczniczego13:00 – Finał turnieju bojowego dla wojów14:00 – Uroczyste wręczenie nagród za turnieje14:30 – Bitwa16:00 – Uroczyste zakończenie Jarmarku

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Konsultacje społeczne

Powiat Wałbrzyski zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących propozycji

Budują obwodnicę

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie prac przy

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów
Go to Top