Wielkopolska inwestuje w strefie

Wielkopolska inwestuje w strefie

w Gospodarka

Ponad 200 osób uczestniczyło w konferencji „Nowe Perspektywy”, zorganizowanej przez spółkę „Invest – Park”. Wielkopolskie Forum Gospodarcze skierowane było m.in. do samorządowców i przedsiębiorców.

– Gotowy jest projekt ustawy proponującej 3-letnie zwolnienie z kosztów zatrudnienia tych pracodawców, którzy utworzą w swoich zakładach miejsca pracy dla absolwentów. W ten sposób zmniejszymy bezrobocie wśród młodych – przekonywał wicemarszałek sejmu, Eugeniusz Grzeszczak. Europarlamentarzysta Andrzej Grzyb omówił najważniejsze zagadnienia, dotyczące budżetu wspólnoty europejskiej. – Wiele zapisów sprzyja rozwojowi przedsiębiorczości – europoseł wymieniał programy pomocowe: Jeremie, Cosme czy Erasmus dla młodych przedsiębiorców, polegający, podobnie jak w przypadku studentów, na wymianie transgranicznej. Andrzej Grzyb omówił też planowane przez UE dyrektywy i zarządzenia, m.in. tę, która od stycznia 2014 nakłada na budynki użyteczności publicznej nowe wymagania związane z energooszczędnością. Dla samorządów to wydatki na termomodernizację, dla przedsiębiorców – perspektywa nowych kontraktów. Na co zostaną w Wielkopolsce wydane pieniądze z funduszy unijnych przyznanych na lata 2014-2020 – informował wicemarszałek województwa wielkopolskiego, Wojciech Jankowiak. Wiadomo już, że priorytetem, na który przeznacza się niebagatelną sumę 500 mln euro, będzie innowacyjność w gospodarce. Samorządowiec apelował też o bardziej aktywne korzystanie z funduszy unijnych – na ponad 340 tys. firm działających w Wielkopolsce, z niektórych form pomocy skorzystało niewiele ponad 5 tys. przedsiębiorców.

Nikt spośród obecnych na sali samorządowców i przedsiębiorców nie miał wątpliwości, że nie da się osiągnąć gospodarczych sukcesów bez współpracy. Uczestnicy konferencji brali udział w sondażu odpowiadając na pytania dotyczące współpracy biznesu i administracji w systemie on-line. Niestety niektóre z odpowiedzi pokazują jak dużo jeszcze jest do zrobienia. Np. zdecydowana większość gości konferencji uważa, że często przedsiębiorcy postrzegani są przez urzędników jak kłopotliwy klienci. Swoimi doświadczeniami w tym zakresie dzielili się burmistrz Wrześni, Tomasz Kałużny i Przemysław Gibowski, prezes „Gibowski Firma” – spółki działającej w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, zatrudniającej ponad 70 osób.

Podsumowując obrady, wiceprezes Invest – Parku, Teodor Stępa, apelował do przedsiębiorców, obecnych i przyszłych o szybkie decyzje w sprawie ewentualnych inwestycji. Dotychczasowa wysokość ulg, przysługujących inwestorom, będzie obowiązywać tylko do końca czerwca 2014 roku. W Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku mikro- i małe firmy mogą w tej chwili liczyć na ulgi podatkowe do 60-procent poniesionych nakładów (na stworzenie inwestycji bądź zatrudnienie pracowników). Takie same przedsiębiorstwa, które już po 1 lipca 2014 otrzymają zezwolenia na prowadzenie działalności w specjalnej strefie – będą mogły skorzystać z 45-procentowych ulg. Wałbrzyska Specjalne Strefa Ekonomiczna ma wolne tereny inwestycyjne, przygotowane dla firm chcących skorzystać z pomocy publicznej we wszystkich województwach objętych swoim zasięgiem (m.in. w Wielkopolsce w Rawiczu, Jarocinie, Kaliszu, Śremie, na Dolnym Śląsku w Wałbrzychu, Świdnicy, Kłodzku, na Opolszczyźnie w Opolu czy Nysie i w lubuskim w Szprotawie).

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Gospodarka

Toyota się rozpędza

Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) uruchomiła w Wałbrzychu drugą linię produkcyjną małej

Inwestycyjne wsparcie

Uchwałą Sejmiku Województwa Dolnośląskiego przyznano dodatkowe środki na program ochrony gruntów rolnych,
Go to Top