Wystawa przedmiotów z PRL-u

Wystawa przedmiotów z PRL-u

w Kultura

Commodore, grę telewizyjną i wiele innych przedmiotów z Waszego dzieciństwa będzie można zobaczyć i wypróbować już od 23 lipca w zamku Książ. Pokażcie swoim dzieciom rzeczy, wśród których się wychowaliście. Powspominajcie hity PRL-u w zamku Książ.

W lutym w „Panoramie Wałbrzyskiej" zaczął się cykl pt. „To były hity", w którym prezentowano przedmioty, które dostarczały rozrywki i ułatwiały życie mieszkańcom naszego regionu w okresie PRL-u. Redakcja zaprosiła czytelników do wspomnień oraz poszukiwań na strychach i w komórkach, by wydobyli z nich swoje stare, ale często nadal sprawne sprzęty. Chodziło o przypomnienie rzeczy niegdyś popularnych lub rzadkich i będących przedmiotem zazdrości, jak obecnie najnowsze modele tabletów i smartfonów. O takich rzeczach mówi się z sentymentem, a co najważniejsze, nikt nie ma odwagi ich wyrzucić. Dziennikarze wyszperali na strychach m.in. grę telewizyjną, pistolety na korki i kultowy komputer Commodore 64. Zakończenie poszukiwań miało być zwieńczone letnią wystawą hitów z PRL-u i ta wystawa rusza w salach jednego z największych polskich zamków! Na apel odpowiedzieli wałbrzyszanie, którzy, jak się okazało, są gorliwymi kolekcjonerami. Przysyłali zdjęcia, a także zapewnienia o chcęci przyłączenia się do akcji. Pan Marcin Ostojski odziedziczył po dziadku zamiłowanie do kolekcjonowania rzeczy z duszą. – 18 lat temu zacząłem zbierać radia ze wzmacniaczami z Diory, przeglądać przedwojenne widokówki i artykuły, które znalazłem w domu mojego dziadka – wspomina młody wałbrzyszanin. Pan Marcin zaczął kompletowanie kolekcji od odbiorników radiowych, zbiera też sprzęty mechaniczne użytku osobistego kupione w PRL-u, do kolekcji dołączył inne relikty epoki, jak ołówki, monety, książki, długopisy, a nawet tusze kreślarskie. Duża ich część zachowała się w oryginalnych pudełkach, a nawet z paragonami ze sklepów. Pan Marcin udostępnił prawie sto eksponatów. To prawdziwe hity!. W cyklu „To były hity" wypowiedzieli się też: Leszek Grodziński, Dariusz Długokęcki, Agnieszka Siedlecka, a wspomnieniami z dzieciństwa podzielili się również: Danuta Marosz, Monika Bisek-Grąz, Robert Ławski, Leszek Orpel, Zbigniew Prażmowski i Mirosław Sośnicki. Już 23 lipca wystartuje wystawa tych przedmiotów w zamku Książ i będzie ją można podziwiać do końca lata. Wstęp na ekspozycję nie jest biletowany. Mogą ją oglądać wszyscy ci, którzy wykupili wejściówki do zamku Książ.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Kultura

Ścisła teatralna czołówka

Zakończyły się 20-te Jubileuszowe Dziecięco-Młodzieżowe Konfrontacje Teatralne Teatrrrałki w Jeleniej Górze. Teatrrrałki

O!PLA

Dzień Flagi oraz Święto Konstytucji 3-go Maja tuż, tuż nic więc dziwnego,
Go to Top